مقالات

گیمبال

 

گیمبال وسیله ای شامل سه محور هست که در عکاسی استفاده بسیاری دارد گیمبال ها این قابلیت را دارند که لرزش دوربین را حذف می کنند و فیلم مناسبی به شما تحویل دهند.

انواع گیمبال

گیمبال ها انواع مختلفی دارند و می توانند به شکل های مختلفی استفاده شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

گیمبال با دو دسته

این نوع گیمبال ها که حرفه ای ترین نوع گیمبال هستند بیشتر در زمینه سینما از آنها استفاده می شود. نحوه کار این گیمبال ها به این صورت هست که دوربین حرفه ای بر روی آن وصل می شود و فیلمبردار بدون هیچ لرزشی فیلم میگیرد همچنین این مدل گیمبال قیمت بالایی هم دارد.

گیمبال با یک دسته

وزن این گیمبال ها بسیار سبک هست و در شرایطی استفاده می شود که عکاس شرایط قرار دادن سه پایه روی زمین را ندارد و بوسیله اینها میتواند یک عکس بدون لرزش تهیه کند.

گیمبال مخصوص موبایل

امروزه با پیشرفت چشم گیر دوربین گوشی های موبایل و دوربین های کوچک شرکت های تولید گیمبال مخصولی را تولید کرده اند که هم وزن سبکی دارند و هم نسبت به گیمبال های مدل های دیگر قیمت کمتری نیز دارند تا کاربران موبایل هم بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند که به آنها گیمبال موبایل می گویند.

گیمبال مخصوص دوربین

در شرایطی که عکاس شرایط گذاشتن سه پایه را ندارد میتواند از گیمبال دوربین استفاده کند.

کاربرد گیمبال

اگر بخواهیم این وسیله رو از نظر آکادمیک بررسی کنیم خیلی پیچیده است و گیمبال میتواند با استفاده از دسته ها و میله هایی که دارد یک جسم را بدون هیچ لرزشی با ثبات کامل نگه دارد. در حرفه عکاسی این وسیله و تکنولوژی به داد عکاسان رسیده تا عکاس یا فیلمبردار بدون هیچ ترس و نگرانی ای بتواند لحظات را به خوبی ثبت کند. گیمبال حتی برای افراد عادی و در زندگی روزمره هم کاربرد دارد فرض کنید میخواهید یک کلیپ از رانندگی خود یا موتورسواری خود تهیه کنید در اینصورت می توانید بوسیله گیمبال تصاویر حرفه ای و بدون لرزش تهیه کنید.

شرکت های تولیدکننده گیمبال

معمولا به دلیل تخصصی بودن گیمبال شرکت ها دوست دارند تخصصی در این زمینه تولید گیمبال فعالیت کنند که معروف ترین برند ها در این زمینه عبارتند از : ژیون (Zhiyun) ,دی جی آی , (DJI) لتوس , (Letus) موزا , (Moza) پایلت فلای , (PilotFly) آی کان (Ikan)

نکات مهم برای خرید گیمبال

به دلیل قیمت بالای گیمبال ها باید هنگام خرید این نکات را مدنظر داشته باشید :

گیمبال های دو دسته برای فیلم برداری و تک دسته برای عکس گرفتن استفاده می شود پس لازمه ابتدا تصمیم بگیرید که در چه زمینه ای میخواهید از گیمبال استفاده کنید سپس اقدام به خرید کنید.

اگر حرفه ای عکاسی نمی کنید با گیمبال های سبک کار را شروع کنید تا کم کم به این وسیله عادت کنید.

گیمبال ها وسایل فوق العاده حساسی هستند پس در هنگام خرید به برند و شرکت گارانتی کننده آن دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *